Gazeta Wyborcza: „Poseł prosi o ratunek 700-letniego kościoła”

O pieniądze na ratowanie kościoła w Gnojewie zabiega u ministra kultury Jerzy Borowczak. Jest jednym z sześciu posłów, którzy odpowiedzieli na prośbą o pomoc. Ale jedynym, który pojechał na miejsce.

XIV-wieczny kościół w podmalborskim Gnojewie jeszcze w 1973 r. służył jako magazyn nawozów sztucznych. Dwa lata temu resort kultury i ochrony dziedzictwa narodowego przeznaczył 800 tys. zł na podstawowe prace konserwatorskie, ale potrzeba jeszcze ponad 1,1 mln zł.

(…)

Borowczak pisze: „Uprzejmie proszę o zapoznanie się z poniższym tematem i podjęcie decyzji, która pozwoli na uratowanie niepowtarzalnego obiektu zabytkowego na terenie Żuław. Mowa o najstarszym w Polsce kościele szachulcowym (ceglano-drewnianym) w Gnojewie niedaleko Malborka. Wymaga on natychmiastowej pomocy władz państwa. (…) Po osobistym zapoznaniu się z sytuacją restaurowanego obiektu, nie mam wątpliwości, że brak środków na dalsze prace konserwatorskie w tym obiekcie, spowoduje niepowetowane straty – dalszą degradację zabytku oraz zaprzepaszczenie wielkiej pracy, jaką włożono w ratowanie tego kościółka, oraz oczywiście ponad 800 tysięcy poprzedniej dotacji wydanej na ten cel„.

Więcej o interwencji Posła Jerzego Borowczaka w sprawie kościoła w Gnojewie w artykule Gazety Wyborczej: trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/1,35612,9057976,Posel_prosi_o_ratunek_700_letniego_kosciola.html