RZECZPOSPOLITA SAMORZĄDNA

Przewodnią ideą ruchu „Solidarności” powstałego w 1980 roku było dążenie do Polski samorządnej. „Solidarność” w samorządności upatrywała upodmiotowienie obywateli. Świat, w tym Polska, od 1980 roku zmienił się pod każdym względem. Jednak idea samorządności pozostała niezmienna. Samorządność w życiu publicznym wyraża się między innymi w postaci samorządu, który jest najskuteczniejszą formułą największego wpływu obywateli na sprawy publiczne.

Platforma Obywatelska, jako partia centrum, od początku swojego istnienia przykładała wagę do samorządności. Dzisiaj gdy Polska jest rządzona przez partię PiS, której celem stał się centralizm demokratyczny. Platforma Obywatelska postawiła sprawę jasno, „chcemy zarządzać sprawnie państwem, a nie rządzić ludźmi”. Ta zasada jest tamą dla centralizmu demokratycznego PiS. Chcemy wolności i samorządności dla obywateli, a nie rządzenia ich życiem.

Dlatego sprawa samorządności tak mocno wybrzmiała na wczorajszej Konwencji PO w Łodzi. Lider PO Grzegorz Schetyna, w imieniu całej partii zaproponował obywatelom bardzo konkretne rozwiązania dla zwiększenia znaczenia samorządów i tym samym na zwiększenie wpływu obywateli na sprawy publiczne.

Jednymi z najważniejszych propozycji Platformy Obywatelskiej w tym obszarze jest likwidacja Urzędów Wojewódzkich, które nie tylko że powielają wiele ustawowych zadań samorządu wojewódzkiego, to na dodatek są dla samorządów rządową kulą u nogi samorządności obywatelskiej. Inną, bardzo istotną i wymierną zapowiedzią Platformy Obywatelskiej jest deklaracja pozostawienia wszystkich podatków dochodowych PIT i CIT w gestii samorządów lokalnych. PO wychodzi z założenia, że nikt lepiej jak obywatele nie zna swoich potrzeb na które powinny być przeznaczone te obowiązkowe daniny publiczne.

Platforma Obywatelska proponuje ponadto obligatoryjne budżety obywatelskie, aby to sami obywatela na każdym szczeblu tworzyli projekty i sami decydowali na co publiczne pieniądze mają być przeznaczane. Niezwykle istotnym uprawnieniem dla samorządów byłoby również ustalanie kwoty wolnej od podatku przez samorządy powyżej ustawowej.

Ten segment to tylko część całego pakietu programu PO zatytułowanego „POLSKA SAMORZĄDNA”. Zachęcam do skorzystania z poniższego linku i zapoznania się z naszymi propozycjami, aby oddać Polskę w ręce obywateli.