Tallinn jak Londyn

Wizyta prezydenta USA Baracka Obamy w Estonii i wypowiedziane tam słowa „Obrona Tallinna, Wilna, Rygi tak samo ważna ja obrona Londynu, Berlina, Paryża”.

Prezydent kilkakrotnie przypomniał artykuł 5 aktu założycielskiego paktu Północno Atlantyckiego. Artykuł 5 mówi jasno „Atak na jednego członka sojuszu jest atakiem na wszystkich”. Prezydent Obama oświadczył, że przestrzeganie tego artykułu to święty obowiązek.

Prezydent złożył też zapewnienie, że Estonia, Litwa i Łotwa już nigdy nie stracą swej niepodległości, gwarantuje to NATO, w tym siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Szczyt NATO, który odbył się 4-5 września w Walii potwierdził determinacje sojuszników, czego dowodem są podjęte kluczowe decyzje, celem zabezpieczenia wschodniej granicy.

W tym celu wzmocniony zostanie wielonarodowy korpus Północ-Wschód z siedzibą w Szczecinie tzw. „Szpica”.

Następny szczyt NATO odbędzie się w Polsce. Miejmy nadzieję, że wtedy dojdzie do dyskusji na temat reformy struktur tej międzynarodowej organizacji i zostanie przeanalizowana umowa NATO-Rosja z 1997 roku, którą to Rosja jednostronnie wypowiedziała wspierając zbrojnie separatystów na Ukrainie.