„Mundial. Gra o wszystko”

20 maja, w Gdyńskiej Szkole Filmowej, w ramach PLANETE+ DOC Film Festival, jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, obejrzeliśmy film pt.: „Mundial. Gra o wszystko”. To nagradzana na całym świecie dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego.

Występ piłkarzy na mistrzostwach España ’82 był tak udany, że nazwano go „najpiękniejszym serialem stanu wojennego”. Gościem spotkania był poseł Jerzy Borowczak, jeden z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

„Mundial. Gra o wszystko” to połączenie unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarzami, komentatorami sportowymi i internowanymi w Białołęce.

Grę piłkarzy śledzą internowani działacze zdelegalizowanej Solidarności, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy.
Film wchodzi do kin 23 maja.

Polecam!