Monte Cassino 70 lat temu

Uroczystości siedemdziesiątej rocznicy zdobycia przez Polaków, klasztoru pod Monte Cassino były naprawdę imponujące.

Uczestnictwo Premiera polskiego rządu Donalda Tuska i tysiąca polskich harcerzy z całego świata stojących przy grobach bohaterów. Wystąpienie Premiera przypomniało nam heroiczny bój i zdobycie klasztornego wzgórza. Wcześniej nieudane próby zdobycia wzgórza podejmowali Amerykanie, Hindusi, Nowozelandczycy i oczywiście Brytyjczycy.

Dopiero Polacy pod dowództwem Generała Andersa zdobyli klasztorne wzgórze, czym otworzyli aliantom drogę na Rzym. W walce o wzgórze poległo blisko tysiąc polskich młodych chłopców, lecz przelana przez nich krew nie miała już wpływu na powojenne losy Polski, bo o losach Polski zdecydowano wcześniej w Teheranie, oddając Polskę w strefę okupacyjną związku radzieckiego.

Kiedy w 2008 roku miałem przyjemność poznać małżonkę generała Andersa Irenę – mieszkaliśmy w tym samym hotelu rządowym na Flory 2. Nie mogłem się powstrzymać przed zadaniem pytania, czy generał Anders miał wiedzę, że w Teheranie sprzedano Polskę ? Odpowiedziała, że generał walczył również o wolność Włochów.