Dzień czterech papieży.

W kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II uczestniczyło dwóch papieży: Benedykt XVI i obecny papież Franciszek, a do Rzymu przybyła rekordowa ilość pielgrzymów z całego świata.

To świadczy jak ważna dla katolików jest kanonizacja i jak ważne dla kościoła katolickiego były ich pontyfikaty. Dla nas Polaków pontyfikat Jana Pawła II był szczególnie szczęśliwy.

Przewodził nam przez 27 lat, jego trzy pielgrzymki do Polski dały nam wolność, a następne pięć tą wolność ugruntowały.

Pamiętam jak w 1987 roku w czerwcu wraz z moją żoną Mariolą i synem Zbyszkiem przygotowywaliśmy się do spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II na gdańskiej zaspie. Niestety służba bezpieczeństwa uznała, że moje pozostawanie na wolności zagrażałoby bezpieczeństwu papieża Jana Pawła II i na tej podstawie zostałem aresztowany i umieszczony w areszcie w Tczewie. Z Ojcem Świętym Janem Pawłem II spotkaliśmy się 4 lata później w Watykanie. Prezydent Lech Wałęsa przedstawił mnie i moją żonę Ojcu Świętemu, wspominając o mojej działalności w opozycji, strajku w stoczni gdańskiej oraz o moim uwięzieniu 4 lata wcześniej.

Ojciec Święty spytał mnie skąd czerpałem odwagę. Odpowiedziałem, że z wiary. Dziś papież Franciszek ogłosił w obecności 800 tysięcy pielgrzymów, że Jan XXII i Jan Paweł II są świętymi. Dla nas Polaków Jan Paweł II jest świętym od początku swego pontyfikatu, jego pierwsza pielgrzymka do ojczyzny w czerwcu 1979 roku odmieniła nasze życie i dała wiarę w końcowe zwycięstwo. Dzięki niemu żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.