Car z woli narodu.

Największy wróg prezydenta Putina na wolności. To On prezydent Putin w odpowiedzi na prośbę Michaiła Chodorkowskiego skorzystał ze swoich prerogatyw i wspaniałomyślnie go ułaskawił.

Co prawda Chodorkowskiemu z wyroku 10 lat zostało do odsiadki 8 miesięcy, ale w Rosji zdarza się, że wyroki można dowolnie przedłużać. Sądy na takie przypadki są gotowe. O zwolnieniu Chodorkowskiego z łagru zdecydował prezydent Putin i on mógł zdecydować o ponownym skazaniu. Zapewne stąd prośba Chodorkowskiego o ułaskawienie.

Prezydentowi Putinowi władzę powierzyli Rosjanie w demokratycznych wyborach, nie patrząc na szopkę jaką odstawili z obecnym premierem Miedwiediewem. Ile jeszcze razy zamienią się stołkami?

Dziś wiele osób zastanawia się jakie czynniki zdecydowały, że Putin ułaskawił swojego największego wroga. Michaił Chodorkowski podziękował już Pani Kanclerz Merkel za wsparcie i działalność na rzecz jego uwolnienia. Ważnym czynnikiem jego uwolnienia zdaje się być zimowa olimpiada w Soczi. Zapewne organizowany w przyszłym roku w Soczi szczyt państw G8 ma swoje znaczenie dla Putina, uwolnienie Chodorkowskiego może zmniejszyć krytykę jego rządów.

Chcę również przypomnieć, że w uwolnienie Michaiła Chodorkowskiego zaangażował się były prezydent Lech Wałęsa. Przyznając nagrodę swojego imienia Chodorkowskiemu, którą z rąk Lecha Wałęsy i przewodniczącego kapituły Jana Krzysztofa Bieleckiego 29.10.2013 roku w Gdańsku odebrał syn Paweł Chodorkowski.