Andrzej Wajda został odznaczony Orderem Orła Białego

Andrzej Wajda został odznaczony Orderem Orła Białego w uznaniu wielkich zasług do kultury narodowej, za osiągnięcia w twórczości artystycznej, oraz za promowanie polskiej sztuki filmowej w świecie. Z wnioskiem o odznaczenie Wajdy Orderem Orła Białego wystąpił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Kapituła Orderu rozpatrzyła wniosek na posiedzeniu w ubiegłym tygodniu.

Mogę tylko powiedzieć „gratuluję Mistrzu”. Wszystkie inne słowa będą zbyt małe dla takiego Artysty, jak Wajda. Chylę czoła – Jurek Borowczak.
– Dziękuję za dokonania, bez których polska kultura byłaby inna, a jestem przekonany, że byłaby uboższa. (..) Mam świadomość, że nakładając tę wstęgę Orła Białego w jakimś sensie mam okazję podziękować całemu środowisku oraz że mogę pokazać, co jest tak naprawdę     w służbie dla Polski najważniejsze. Chciałem podziękować nie tylko za konkretne dokonania w obszarze filmu, ale za wszystkie, mądre wzruszenia polskie, których źródłem były filmy     i wydarzenia natury kulturalnej. Chciałem podziękować też za mądrze postawione trudne pytania polskie, o nasze życie, o naszą, często nieodległą przeszłość – powiedział dziś Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Andrzej Wajda jest laureatem m.in. Srebrnej Palmy na festiwalu w Cannes za film „Kanał”  z 1957 r. W 2000 r. reżyser otrzymał honorowego Oscara od amerykańskiej Akademii Filmowej za całokształt  twórczości. W 2006 roku otrzymał Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie. Jego filmy „Panny z wilka”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza” oraz „Katyń” były nominowane do Oscara.

Andrzej Wajda  jest jednym z twórców polskiej szkoły filmowej, debiutował w 1955 r. obrazem “Pokolenie”. Międzynarodowy sukces przyniósł mu drugi samodzielnie zrealizowany film – “Kanał” (1956), opowieść o powstańcach warszawskich. W 1957 r. otrzymał za ten film Srebrną Palmę na festiwalu filmowym w Cannes. Kolejnym sukcesem był “Popiół i diament” (1958) z kreacją Zbigniewa Cybulskiego wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji nagrodą FIPRESCI. W 1973 r. reżyser przeniósł na ekran dramat Stanisława Wyspiańskiego “Wesele”, a dwa lata później “Ziemię obiecaną” Reymonta, którą krytycy uznali za najlepszy film Wajdy – obraz otrzymał nominację do Oscara.

W 1977 r. Wajda wyreżyserował “Człowieka z marmuru”. W 1979 r. adaptacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza “Panny z Wilka” przyniosła Wajdzie następną nominację do Oscara. W 1981 r. nakręcił “Człowieka z żelaza” – kontynuację “Człowieka z marmuru”,                     z niezapomnianą drugoplanową rolą Jerzego Borowczaka, opisującą historię strajków robotników Wybrzeża. W 2007 r. nakręcił “Katyń”, a w 2009 r. – “Tatarak” na motywach prozy Iwaszkiewicza. “Tatarak” nagrodzony został Nagrodą im. Alfreda Bauera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, “Katyń” nominowano do Oscara.

Od 1997 roku jest członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych.
Obecnie pracuje nad filmem o Lechu Wałęsie „My, naród polski”, który ma być gotowy jesienią. Film rozpocznie się od sceny, w której w sierpniu 1980 roku Wałęsa przybywa do Stoczni Gdańskiej, by wesprzeć strajkujących robotników. Andrzej Wajda angażował się w działalność polityczną, był członkiem komitetu doradczego „Solidarności”, a w 1989 roku Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W latach 1989-1991 pełnił funkcję senatora   I kadencji. W ubiegłym roku w przedterminowych wyborach prezydenckich poparł kandydaturę Bronisława Komorowskiego jako jeden z członków Komitetu Honorowego kandydata.