Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył działaczy Federacji Młodzieży Walczącej

Podczas uroczystości upamiętniających 33 rocznicę sierpnia’80, prezydent Bronisław Komorowski uhonorował 11 osób za działalność opozycyjną w Federacji Młodzieży Walczącej. Federacja w drugiej połowie lat osiemdziesiątych była jedną z największych i najbardziej aktywnych organizacji podziemnych.

e68fbc6b5730b39220128310bce463caDotychczas były i inne osoby z FMW już odznaczone, sporo z Warszawy, Wrocławia, Szczecina, jednak otrzymywały wyróżnienia przy okazji np. działalności w MKO (sfederowane niemniej występujące pod własną nazwą) , WiP-ie, czy innych strukturach niezależnej opozycji, będąc też działaczami FMW. Cieszy więc fakt, że tym razem, po raz pierwszy została wyróżniona, bezpośrednio Federacja Młodzieży Walczącej. Inicjatywa odznaczeń dla FMW wyszła ze strony Kancelarii Prezydenta, nie była bezpośrednio związana z dotychczasowymi działaniami Stowarzyszenia FMW w tym zakresie.
Do tej pory zarząd SFMW mógł występować z wnioskami dla osób z organizacji jedynie pośmiertnie, co uczynił z sukcesem w stosunku do 4 osób.

Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI zostali odznaczeni: Piotr Fugiel, Robert Kubicz, Włodzimierz Pietrus, Piotr Szynkiel i Adam Zadworny. ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI: Artur Dąbrowski, Dariusz Krawczyk, Cezary Rautszko, Mariusz Roman, Tomasz Stoppa i Mariusz Wilczyński.

fot. Robert Kwiatek

IMG_8544aIMG_8370IMG_8535IMG_8632IMG_8644