Nie można zjednoczyć Polaków wokół fałszywych idei i wokół złości.

To Polacy wygrali EURO 2012

W czerwcu miliony  Polaków przypomniały politykom, jak może wyglądać wspólnota emocjonalna  rodaków i codzienny patriotyzm. Potrafiliśmy  wspólnie wspaniale  kibicować polskiej drużynie. Nie było podziałów na prawicę czy lewicę,  na czarnych, czerwonych, czy zielonych, na lepszych, czy gorszych. Cała Polska, my wszyscy,  byliśmy biało-czerwoni! Każdy przekazywał swoje pozytywne emocje jak tylko potrafił:  na stadionach, w strefach kibica,  przyczepiając biało-czerwone  gadżety  do samochodów,  przed telewizorami, przy piwku, w pociągach, na dworcach i w codziennych rozmowach. Poziom tożsamości z barwami narodowymi osiągnął zenit.

Nawet po przegranym meczu z Czechami pozostała w nas tęsknota do tych wspaniałych dwóch tygodni, które przeżyliśmy w narodowej wspólnocie. Liczę, że ta szczególna atmosfera potrwa jak najdłużej. Chciałbym, aby wspomnienie tej życzliwości, wspólnej mobilizacji i jedności  stało się też  nauczką dla polityków. Polaków nie należy dzielić! Polacy chcą i potrafią się zjednoczyć.  Zjednoczenie i patriotyczne zrywy są  możliwe tylko wokół rzeczy ważnych i obiektywnie dobrych.

Występ Polaków na EURO 2012 i organizacja przez Polskę tego turnieju stała się dla nas takim wyzwaniem. Walczyliśmy o dobrą pozycję polskiej drużyny ale i o dobry wizerunek Polski w Europie. Kibice pokazali swoim zachowaniem, że taka idea może liczyć na powszechne poparcie milionów polskich patriotów.

Czym ten spontaniczny zryw różnił się od  politycznej złości i narzekania ,,prawdziwych Polaków” nazywanego patriotyzmem?  Nie można zjednoczyć Polaków wokół fałszywych idei i wokół złości.  Obawiam się, że niedługo posłyszymy kolejne zatrute idee, które będą miały na celu podzielenie nas i wywołanie nowej fali złości.  Mam też nadzieję, że po EURO  znowu  wygrają kibice, czyli zwykli Polacy, patrioci.  Dlatego nie rozpoczynajmy kłótni.  Nie dajmy ponownie  się skłócić.  Nawołujący do kłótni niech pozostaną w mniejszości jak nieliczni kibole. Pracujmy dalej nad rozwojem Polski i dobrą opinią o nas w Europie i świecie.  W Polsce niepokłóconej żyje się lepiej.