SPRAWOZDANIE POSELSKIE ZA I PÓŁROCZE VII KADENCJI SEJMU

Szanowni Państwo,

Niezmiernie mi miło przedstawić Państwu sprawozdanie ze swojej pracy w I półroczu VII kadencji sejmu. Jako osoba, która dostąpiła zaszczytu zasiadania w ławach sejmowych dzięki Państwa głosom, pragnę informować Państwa o mojej działalności. Liczę, że dzięki temu, przekonacie się Państwo, iż wybór Jerzego Borowczaka był dobrym wyborem.

DYŻURY POSELSKIE – po przeniesieniu biura na Przymorze, cieszą się jeszcze większym zainteresowaniem. Odbyłem 31 dyżurów poselskich. Staram się być dostępny dla moich wyborców, a progi mojego biura są zawsze otwarte dla interesantów. Zgłasza się do mnie wiele osób z różnymi problemami, z którymi nie są w stanie sobie poradzić. W miarę możliwości, staram się służyć swoim doświadczeniem i pomocą. Na Państwa życzenie, wszcząłem kilka interwencji poselskich.

DYŻUR PRAWNIKA – wprowadzony w biurze poselskim dyżur prawnika okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Podczas 24 dyżurów, nasz mecenas spotkał się z ponad setką osób. Najbardziej cieszy nas to, iż możemy dzięki temu pomóc szczególnie ludziom starszym i ubogim, którzy nie wiedzą, gdzie mogą się zwrócić ze swoimi problemami, jak również i takich, których nie stać na kosztowne usługi prawników. Przekrój problemów, z którymi się spotykamy podczas dyżurów jest bardzo szeroki. Od najczęściej wnoszonych kłopotów spadkowych i własnościowych, aż po sprawy karne. Kiedy wyszliśmy do Państwa z inicjatywą bezpłatnych konsultacji prawnych, nie spodziewaliśmy się,  że spotka się to aż z tak wielkim zainteresowaniem. Dlatego proszę Państwa o wyrozumiałość, bo z uwagi na natłok chętnych do spotkania z mecenasem, jesteśmy zmuszeni proponować Państwu odległe terminy przyjęć.

INTERWENCJE – dzięki spotkaniu z Państwem, a także dzięki dużej ilości listów, które przychodzą do biura i kontaktom poprzez stronę internetową oraz profil społecznościowy facebook, wszcząłem ponad 50 różnych interwencji. Staram się pochylać nad każdą sprawą, którą Państwo do mnie kierujecie.

STATYSTYKA SEJMOWA – jako poseł VII kadencji sejmu mogę się pochwalić 100-procentową frekwencją . Jak dotąd wniosłem do laski marszałkowskiej 3 projekty ustaw. Skierowałem również 5 interpelacji poselskich. Jestem członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej i Komisji Skarbu Państwa.

OBIETNICE WYBORCZE – zgodnie z tym, co deklarowałem Państwu podczas przedwyborczych spotkań, w dużej mierze skupiam swoją uwagę na problemach spółdzielczości mieszkaniowej i ochronie zabytków. Jak zapewne Państwo zauważyli, w dalszym ciągu aktywnie uczestniczę w tworzeniu nowych przepisów dotyczących spółdzielczości mieszkaniowej. Przepisów, które doprowadzą do dalszego rozwoju tej formy działalności. W dobie problemów z uzyskaniem kredytów, to właśnie spółdzielczość mieszkaniowa jest jedną z niewielu szans na własne „M” dla młodych ludzi. Dążę do tego, aby nowe przepisy chroniły działalność dobrych spółdzielni mieszkaniowych, a jednocześnie eliminowały z rynku nieruchomości te spółdzielnie, w których zagnieździła się patologia i nieuczciwość.

OCHRONA ZABYTKÓW – dzięki mojej determinacji udało się uzyskać fundusze na remont unikatowego, XIV-wiecznego kościółka szachulcowego w Gnojewie na Żuławach. Także moje interwencje doprowadziły do przyznania dotacji na remont okien w Bazylice Mariackiej w Gdańsku i Bazylice św. Brygidy. W chwili obecnej, w wyniku mojej skargi, w Pomorskich Urzędzie Ochrony Zabytków trwa kontrola z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W swoim wystąpieniu zgłosiłem szereg uwag dotyczących pracy Pomorskiego Konserwatora Zabytków. Przedstawiłem 21 zarzutów, w których wytknąłem Konserwatorowi zaniechania i niewłaściwy nadzór nad pracami konserwatorskimi, który doprowadził do bezpowrotnego zniszczenia lub uszkodzenia wielu ważnych dla naszego regionu obiektów zabytkowych.

INTERNET – w dzisiejszych czasach jest to doskonałe narzędzie do komunikacji z wyborcami. Wszystkich chętnych do zapoznania się z moją działalnością, zapraszam na stronę internetową www.jerzy-borowczak.pl , jak również na profil www.facebook.com/jerzy.borowczak. Codziennie aktualizuję w nich i opisuję swoją codzienną działalność. Dostępne są także treści wszystkich interpelacji, wystąpień i wnoszonych przeze mnie projektów ustaw, jak również statystyka sejmowa. Na bieżąco komentuję również najważniejsze wydarzenia z życia kraju i Gdańska w swoich felietonach „Okiem rewolucjonisty”, które dostępne są tamże, jak również na portalu www.wybrzeze24.pl.

Dziękuję bardzo za dotychczasową współpracę oraz zaufanie. Jak zawsze jestem do Państwa dyspozycji. Zapraszam do odwiedzania mojej strony internetowej www.jerzy-borowczak.pl i profilu na facebooku. Zachęcam do korespondencji i wymiany opinii.  Wszystkich chętnych, chcących spotkać się ze mną osobiście, zapraszam w poniedziałki w godzinach 11.00-13.00. Moje biuro poselskie jest także czynne w poniedziałki i wtorki w godzinach 11.00-15.00 i czwartki w godzinach 14.00-18.00.