W Gdańsku powstanie pomnik ks. Henryka Jankowskiego.

W Gdańsku powstanie pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Z inicjatywy posła Jerzego Borowczaka oraz przewodniczącego Rady Miasta Gdańska, Bogdana Oleszka (PO), a także znanego piekarza Grzegorza Pellowskiego zawiązał się społeczny komitet budowy monumentu. Koncepcję projektu przygotowuje gdański artysta rzeźbiarz Giennadij Jerszow.
Wedle wstępnego planu, pomnik ma stanąć na skwerze, który w ubiegłym tygodniu został nazwany imieniem Henryka Jankowskiego – w pobliżu kościoła św. Brygidy. Gdańscy radni bez głosów sprzeciwu zdecydowali o nadaniu jego imienia zieleńcowi w obrębie ulic Stolarskiej, Katarzynki i  Brygidki.  Prałat Henryk Jankowski od 1970 r. był proboszczem parafii św. Brygidy.

– Prałat Jankowski odważył się, jako proboszcz stoczniowej parafii, odprawić mszę świętą w socjalistycznym zakładzie pracy im. Lenina. To człowiek zasłużony dla wolności. Wystąpimy do prezydenta Bronisława Komorowskiego o nadanie księdzu pośmiertnie Orderu Orła Białego. Przez swoją działalność, odbudowę kościoła, wsparcie dla strajkujących oraz heroiczną postawę w  czasie stanu wojennego na to wyróżnienie zasłużył. Za jego życia uważano, że jest na to jeszcze czas lub coś stawało na przeszkodzie – mówi Jerzy Borowczak, który w dzień śmierci kapłana miał dostarczyć prałatowi plakietkę zasłużonego dla Solidarności i pamiątkowy pierścień – jednak nie zdążył. – Chcemy, aby na skwerze stanęło popiersie księdza prałata.

Kto zapłaci za monument? – Właśnie po to mamy społeczny komitet, aby zebrał pieniądze. Nie powinno zabraknąć chętnych, którzy będą chcieli do tego dołożyć – wyjaśnia Borowczak.