ludzie odpowiedzialni za ratowanie naszego zdrowia i życia z pełną butą oraz niegodziwością mówią, że dla nich najważniejsze jest chronienie własnego tyłka?

Płace lekarzy do decyzji  NFZ

 

Od kilku dni jesteśmy świadkami „zabawy”, jaka się toczy pomiędzy rządem, lekarzami i cierpiącymi na tym pacjentami. Chociaż każdy mówi, że to co robi, jest działaniem dla dobra pacjentów…

Zasiadam w parlamencie już 3 kadencję i z moich obserwacji wynika, że kiedy uchwalamy ustawę dotyczącą rolnictwa, to najwięcej do powiedzenia i przedstawienia rzeczowych argumentów mają posłowie, którzy zajmują się właśnie rolnictwem.  Niby nic dziwnego. Kiedy przygotowujemy ustawę o prawie karnym, to wtedy również prawnicy zasiadający w komisji, najbardziej trafnie wyłapują artykuły, które mogą być niezgodne z konstytucją. W komisji zdrowia, która rekomendowała sejmowi ustawę o służbie zdrowia dotyczącym refundacji, zasiadają w 98% posłowie, którzy również wykonują zawód lekarza. Dlatego ja, jako poseł, słuchając argumentów byłej Pani minister zdrowia Ewy Kopacz, z pełnym zaufaniem podniosłem rękę za uchwaleniem tej ustawy. Dzisiaj już wiem, że trzeba mieć ograniczone zaufanie nawet wtedy, gdy ustawę dotyczącą lekarzy przygotowują i rekomendują inni lekarze…

Uważam, że można było zaoszczędzić pacjentom horroru z wykupywaniem recept, gdyby po uchwaleniu ustawy (przypomnę, że uchwalonej w kwietniu 2011r)  podjęto wspólny dialog rządu, lekarzy, NFZ i ministra zdrowia. Wówczas początek roku 2012 nie zdominowały by wiadomości, które u wielu pacjentów podniosły ciśnienie i pogorszyły stan zdrowia.

I już tak na koniec –  jak daleko odeszliśmy od ideałów solidarności i przysięgi Hipokratesa? W czasie rządów komunistów, władza była zła, gdyż była niedemokratyczna. Z kolei lekarze wówczas zachowywali się wspaniale. Zawsze na nich można było liczyć. Choćby tak, jak to było w sierpniu 1980 roku, kiedy służyli strajkującym i ich rodzinom, nie oglądając się na zakazy władzy. Dokąd teraz zmierzamy? Skoro ludzie odpowiedzialni za ratowanie naszego zdrowia i życia z pełną butą oraz niegodziwością mówią, że dla nich najważniejsze jest chronienie własnego tyłka?