W dzisiejszym skomercjalizowanym świecie trzeba mieć odwagę, aby uczestniczyć w wojnie z terroryzmem daleko od granic swojej ojczyzny.

TRAGICZNY AFGANISTAN

W dzisiejszym felietonie miałem zamiar napisać o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia i podsumować mijający rok. Niestety, tragedia jaka wydarzyła się w Afganistanie, gdzie poległo pięciu polskich żołnierzy biorących udział w wojnie z Talibami zmieniła moje plany. Tragedia ta wstrząsnęła nie tylko polską społecznością. Nasze najwyższe władze z największym szacunkiem oddały hołd poległym bohaterom.
TAK – bohaterom! W dzisiejszym skomercjalizowanym świecie trzeba mieć odwagę, aby uczestniczyć w wojnie z terroryzmem daleko od granic swojej ojczyzny. Obecnie w Afganistanie przebywa około 2 tysięcy żołnierzy bohaterów. Wojna ta toczy się już około 10 lat. Zginęło w niej 36 polskich żołnierzy. Łączymy się w bólu z ich rodzinami i zapewniamy wsparcie. Po każdej takiej tragedii, gdzie ginie polski żołnierz nasilają się wezwania do wycofania naszych z Afganistanu. Nie wątpię, że te głosy są szczere. Ja również chciałbym, żeby polscy żołnierze nie musieli ginąć z rąk terrorystów poza granicami kraju. Ale musimy pamiętać że uczestniczymy w tej wojnie w ramach NATO i wywiązujemy się ze swoich członkowskich zobowiązań. W czasach kiedy w Polsce był jeszcze komunizm sam miałem okazję uczestniczyć w misji stabilizacyjnej na Synaju rozdzielającej dwie zwaśnione strony – Izrael i Egipt. Podczas tej służby zdarzało się że ginęli nasi żołnierze, ale głownie w wyniku nieszczęśliwych wypadków, czy to samochodowych, lub przy rozbrajaniu setek tysięcy min pozostawionych przez obie strony konfliktu. Jestem przekonany że nasza misja na Synaju, jak uczestnictwo polskich żołnierzy w wojnie z terrorystami w Afganistanie, przybliża pokój i bezpieczeństwo w Europie i na świecie. Naszym obowiązkiem, tu w Polsce, jest objęcie wszelką pomocą rodzin poległych żołnierzy aby Ci, którzy służą Polsce po za granicami naszego kraju mieli pewność że ich bliscy są w pełni zabezpieczeni i objęci patronatem Państwa polskiego.