Nigdzie nie znajdziesz takiej wystawy – Miłosz na blokowisku

Na gdańskiej Zaspie odbył się niecodzienny wernisaż nowych murali według projektu Rafała Roskowińskiego. Mistrz polskiej szkoły murali zaprezentował między innymi obraz na fasadzie bloku, który powstał inspirowany zdjęciem z wizyty Czesława Miłosza w Stoczni Gdańskiej w 1981 roku. Liczne grono widzów mogło obejrzeć także nowe prace Gdańskiej Szkoły Muralu, które na prawdę zapierały dech w piersiach.

W 2011 roku mija setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Uchwalony przez Sejm Rok Miłosza jest okazją do przypomnienia tej wybitnej postaci i jej dzieł. Program Roku Miłosza to konferencje, dyskusje, wystawy, dedykowane utwory muzyczne, teatralne, plastyczne, czy nowe wydania książkowe. Projekt „Miłosz na blokowisku” na gdańskim osiedlu Zaspa wpisuje się w program tych obchodów.

Mural inspirowany obecnością Czesława Miłosza w Stoczni Gdańskiej dołącza do Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na gdańskim osiedlu Zaspa, gdzie można znaleźć także inne prace dedykowane wybitnym Polakom: Janowi Pawłowi II, Lechowi Wałęsie, Fryderykowi Chopinowi.

Zwiedzający mieli okazję usłyszeć od autora murali kilka słów o ich tworzeniu i inspiracji. Więcej informacji o Festiwalu Malarstwa Monumentalnego: www.monumentalart.eu.

To fantastyczna inicjatywa – mówi odwiedzający wernisaż, Jerzy Borowczak – Już dawno zachwyciłem się tą formą sztuki i z wielką radością zaakceptowałem pomysł, aby moja przedwyborcza sesja odbyła się właśnie na tle murali na Zaspie. Każdy, kto ma w ręku moją ulotkę wyborczą, może zobaczyć także zdjęcia prac tych niecodziennych artystów. Z tego miejsca dziękuję Rafałowi Roskowińskiemu za udzielenie zgody na tą sesję. Nowe murale są doprawdy imponujące. Szczególnie jestem szczęśliwy, że młodzi artyści czerpią inspirację z życia wielkich Polaków – Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, czy Czesława Miłosza. Zapraszam każdego do obejrzenia tych wspaniałych prac.

Rafał Roskowiński zapewnia, że to nie koniec i już zapowiada kolejne niespodzianki. Trzymamy za słowo!