Bohaterowie Solidarności wspominają sierpień’80

14 sierpnia br. w historycznej Sali BHP odbyło się spotkanie członków I Culture Orchestra z bohaterami Solidarności – Henryką Krzywonos-Strycharską, sygnatariuszką Porozumień Sierpniowych oraz Jerzym Borowczakiem inicjatorem strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku. Spotkanie zostało zorganizowane przez Europejskie Centrum Solidarności.

I CULTURE Orchestra to unikatowe i nowatorskie przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza – jeden z filarów programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Orkiestra, wzorowana na tak uznanych zespołach jak Orkiestra Młodzieżowa Unii Europejskiej i West-Eastern Divan Orchestra, zgromadzi młodzież z Polski oraz z krajów na wschód od granic Unii Europejskiej: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Dyrektorem Artystycznym Orkiestry został czołowy dyrygent młodego pokolenia Paweł Kotla, od lat współpracujący z tak znanymi zespołami jak London Symphony Orchestra, Orkiestra Młodzieżowa Unii Europejskiej, Filharmonia w St. Petersburgu i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Młodzi goście mieli okazję obejrzeć film „Zdarzyło się w Gdańsku” i usłyszeć od bohaterów sierpnia’80 ich wspomnienia o strajku w Stoczni Gdańskiej.

„Gdyby dzisiaj zdarzył się sierpień’80 i gdyby dzisiaj przyszło mi walczyć dobro innych, bez wahania zachowałabym się tak samo, jak wówczas” – podsumowała wspomnienia, Henryka Krzywonos-Strycharska, która nikomu nie odmawiała wspólnego zdjęcia.

Jerzy Borowczak wspomina sierpień\’80

Henryka Krzywonos o strajku w Stoczni Gdańskiej