Poseł Jerzy BOROWCZAK

Jerzy Borowczak – legenda Solidarności, gdański radny i dyrektor Fundacji Centrum Solidarności – 20 października 2010 roku, złożył ślubowanie i tym samym dokończy VI kadencję Sejmu w miejsce Sławomira Nowaka.

Nowak – przewodniczący Rady Regionalnej PO w województwie pomorskim, został ministrem w Kancelarii Prezydenta RP, gdzie zajął się sferą kontaktów z parlamentem i partiami politycznymi. Tym samym musiał zrzec się mandatu poselskiego. Jego miejsce w Sejmie zajął właśnie Jerzy Borowczak, który startował w wyborach parlamentarnych w 2007 roku z listy Platformy Obywatelskiej i uzyskał 5 tys. 738 głosów. Ten wynik okazał się wówczas jednak niewystarczający, aby zasiąść w poselskich ławach.

To już drugie podejście Jerzego Borowczaka do Sejmu. W latach 2000-2001 był posłem na Sejm III kadencji z listy AWS, zajmując miejsce zmarłej Franciszki Cegielskiej. Od 2006 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej. W 2000 roku został wyróżniony tytułem Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, a w 2006 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

[media id=10 width=500 height=375]

To nie była łatwa decyzja. Myślę, że jako radny sporo osiągnąłem, jestem zaangażowany w organizację EURO 2012, budowę szkolnych boisk, teraz to wszystko trzeba będzie zostawić. Kadencji sejmowej został tylko rok, ale skoro kandydowałem, powiedziałem „A”, to teraz trzeba powiedzieć „B” – mówił stacji TVN24 Jerzy Borowczak, po przyjęciu mandatu poselskiego.